Niezwykły reportaż o Albanii

Albania w dzisiejszych czasach znana jest głównie jako kraj, w którym prężnie rozwija się branża turystyczna. Jednakże jeszcze kilkadziesiąt lat temu w kraju tym rządziła totalitarna, komunistyczna dyktatura, której fałszywa ideologia zastąpiła religię a terror i mordy polityczne były tam na porządku dziennym. Poznaj Albanię, jakiej dotąd nie znałeś dzięki książce autorstwa Lei Ypi zatytułowanej “Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w Albanii szybka wysyłka“.

Dzieciństwo w czasach terroru

Albania kilkadziesiąt lat temu nie była miejscem przyjaznym. Ideologia komunistyczna przenikała tam każdy skrawek prywatnego życia, a obywatele bali się, czy dożyją bezpiecznie kolejnego dnia. Dla małej Lei był to jednak jej ukochany dom – świat, w którym każdy jest sobie równy, a sąsiedzi pomagają sobie w potrzebie. Jej zadaniem, zgodnie z założeniami ideologów, było zbudowanie w przyszłości lepszego świata. Z pomników spoglądają na autorkę reportażu wujaszek Stalin oraz wujek Hoxha.

Wszystko zmieniło się w roku 1990, gdy pomniki obalono, a nowi przywódcy zostali wybrani przez obywateli w demokratycznych wyborach. Każdy mógł wierzyć w co chce i nikt nie musiał obawiać się niepewnego jutra. Wkrótce jednak przemiany gospodarcze doprowadziły kraj do ruiny, a ludzie wyszli na ulicę. Nowy świat nie miał im bowiem nic do zaoferowania.

Albania, której nie znasz

Autorka reportażu w sposób niezwykle wnikliwy, lecz zarazem, co ciekawe, niepozbawiony humoru, opisuje swoje życie w kraju, który pełen był politycznych wstrząsów, wzniosłych ideologicznych haseł i i upadku ideologii. Pisarka próbuje odnaleźć prawdę, która skryta jest między ideologią, a rzeczywistością. Odkrywa sekrety swojej rodziny, wśród których znaleźć można arystokratów, byłych premierów, więźniów politycznych, a także zwyczajnych donosicieli. Lea Ypi stara się w swoim reportażu przede wszystkim znaleźć odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę oznacza bycie wolnym człowiekiem. To piękna osobista historia, która warta jest lektury.